מסע השוטה

מסע נפשי רוחני עם קלפי הטארוט

קלפי הטארוט הם כלים עוצמתיים להאצת ההתפתחות האישית והרוחנית, וכל אחד מהם הוא מפתח שפותח דלת אחרת אל תוך נפשנו. חפיסת קלפי הטארוט מתחלקת למערכת מרכזית ולמערכת משנית, שאל כל אחת מהן ניתן להתייחס בנפרד. המערכת המרכזית מתארת תהליכים נפשיים ומצבי תודעה,  וקלפי מערכת זו מייצגים ארכיטיפים. ארכיטיפים הם כוחות חבויים הקיימים ברובד הלא מודע שלנו ופועלים בתוכנו ככוח מניע סמוי מתחת לפני השטח. אלה הם עקרונות תת הכרתיים שמאכלסים את תת המודע הקולקטיבי, והם משותפים לכלל בני האדם באשר הם, כיוון שנוצרו על בסיס התנסויות אנושיות אופייניות.

אם נכיר את הדמויות החבויות בתוכנו ומנהלות אותנו, נוכל לפעול מתוך בחירה ולא באופן אוטומטי, נוכל לגייס אותן לטובתנו, ולהיעזר בהן כמנוף לצמיחה אישית ורוחנית. קלפי הטארוט יכולים על כן להיות אמצעי עזר להכרת חלקים אלה בתוכנו. ההתבוננות בקלפים כמוה כהתבוננות במראות המשקפות לנו את הדמויות בתוכנו ומחוצה לנו, ומנקודת מבט מודעת זו יותר קל לנו לראות את תבניות ההתנהגות השגויות שלנו, ולהיערך כדי לשנותן.   

לכן אפשר לראות את מסעו של השוטה, הארכיטיפ הראשון בסדרת 22 הדמויות, כמסע לגילוי הארכיטיפים, הדמויות החבויות בתוכנו, מסע שאמור להוציא אותם לאור. השוטה מייצג את הטאבולה ראסה, "הלוח החלק" שהוא המצב הנפשי הראשוני שנדרש ללמידה. במסעו של השוטה, שהוא המסע של כולנו, עליו ללמוד לסגל את ההיבטים החיוביים של הדמויות שהוא פוגש בדרכו, להימנע מההיבטים השליליים שלהן, ולהפנים את השיעור  שכל אחת מהן מלמדת.

השוטה מייצג את הארכיטיפ של הנווד הסקרן, ההרפתקן נטול הדאגות וחסר הגבולות, שיוצא לחקור את העולם בלי שום פחד. הוא מסמל את הפוטנציאל הבלתי ממומש שגלום באדם ובמציאות, והמסר המרכזי שלו הוא שאם נסיר את המגבלות מעל ראיית המציאות שלנו, הכול יכול להתרחש ולהתגשם.

הקוסם הוא הדמות הראשונה שהשוטה פוגש בדרכו. מסעו של השוטה הוא מסע של גילוי עצמי לעבר מודעות עצמית, והקוסם, שהוא ארכיטיפ של אדם שהגיע לדרגת מודעות גבוהה, הוא תחנה טבעית ראשונה במסע. הקוסם מציג בפני השוטה את הכלים שבעזרתם ניתן להגיע להגשמה הסופית. הקוסם הוא מדריכו הרוחני של השוטה,  ורוח ההדרכה שלו תלווה את השוטה בהמשך דרכו. 

בדרך פוגש השוטה דמויות ארכיטיפיות נשיות, כמו הכוהנת הגדולה והקיסרית שמלמדות אותו להתחבר לצד הנשי שלו על כל פניו, לאינטואיציה, לרגש וליכולת הנתינה, וגם דמויות שמייצגות את הארכיטיפ הגברי. הקיסר הוא השליט הארצי, הכוהן הגדול הוא האב הרוחני, ששולט בתוקף סמכותו הרוחנית. השוטה לומד גם על הקוטביות שקיימת הן בעולם החיצוני והן בעולמו הפנימי, באמצעות המפגש עם זוג האוהבים וגם עם זוג הספינקסים, השחור והלבן, שנעים לפני המרכבה. הוא לומד גם על שתי פניו של הכוח במפגשו עם העלמה העדינה ששולטת באריה, סמל הכוח והעוצמה, באמצעות העוצמה הפנימית שלה.

בהמשך המסע, על פסגת הר מושלג, נפגש השוטה עם הנזיר שהוא הארכיטיפ של הפרוש המתבודד. השוטה לומד שיש זמנים שבהם צריך לפרוש ממרוץ החיים, ושהחוכמה והידע הנרכשים תוך כדי התבוננות פנימית מסייעים לראות את האמת לאשורה ולקבל תשובות ללא עזרה מבחוץ.

הגלגל שמופיע בהמשך הדרך מסמל את הגורל  – את העליות והירידות שבחיים, את המהפך הגורלי לטוב או לרע. מהתנודתיות של הגלגל לומד השוטה שכדי לא להיות תלוי בנסיבות החיצוניות וכדי שתהיה לו שליטה מירבית על גורלו, עליו לשמור על גרעין פנימי קבוע ולתפקד בכוח הרוח. לאחר המפגש עם אלת הצדק מבין השוטה ששלב חשוב במסע הנפשי והרוחני הוא לקיחת אחריות מלאה על החלטותיו, ושעליו לתת את הדין על כל פעולה שהוא עושה. המפגש הבא שלו עם אדם משונה התלוי במהופך על גזע עץ, שסביב ראשו הילה זוהרת, מלמד את השוטה ששינוי נקודת מבט יכול להביא להארה, והוא לומד גם את שיעור ההקרבה העצמית למען מטרה רוחנית.

פתאום, באמצע המסע נראה כאילו המסע הגיע אל קיצו. השוטה ניצב מול המוות שדמותו הארכיטיפית היא שלד האוחז בידו חרמש. פה לומד השוטה שדברים שאבד עליהם הכלח יש להשאיר מאחור, ושעזיבת תכנים מהעבר מאפשרת להיוולד מחדש מבחינה אישית ורוחנית. לאחר המפגש עם מלאך המוות נפגש השוטה עם מלאך זוהר ומאיר שממנו הוא לומד את שיעור האיזון, הסבלנות והמתינות, את אמנות המיזוג בין ההפכים.

עכשיו עומד השוטה בפני משימה לא פשוטה – היכרות עם הצד האפל שבו, שמגולם על ידי השטן. השטן מסמל כוחות רשע ואלימות, הרס וכאוס, שנמצאים  בתוכנו ומוקרנים החוצה אל העולם. הוא מייצג גם את הפחדים שלנו, יצרים והתמכרויות, את הכבלים ואת האמונות המגבילות שקשה לנו להשתחרר מהן. מפגש אמיץ עם השטן בתוכנו יאפשר לנו לצמצם את כוחו ולהגדיל את האור בתוכנו. כוח ההרס, הפנימי והחיצוני, מתגלה גם במפגש עם המגדל הנופל. מול המגדל המתמוטט מבין השוטה, שקריסה מוחלטת של המסגרות הכובלות, שהן כלא עבור הנשמה, היא לפעמים הדרך היחידה להשתחרר ולהיות חופשיים ליישם שינוי.

והנה לפניו נערה עירומה שכורעת ברך על שפת בריכה. העירום שלה הוא סמל לתמימות וליושר הפנימי שלה. היא מחוברת לממלכת הרוח באמצעות הכוכב שמנצנץ מעל ראשה. השוטה כבר למד שהתמקדות בעולם החומר, בייצריות ובאגו אינה מביאה את האושר המיוחל, והוא מבין שרק מסלול שעובר דרך שלב "האמת העירומה" יביא בסופו של דבר לגילוי ה'עצמי האלוהי' בתוכו ולהארה.

לאחר שאור הכוכב נטע בו את כוחות האמונה והתקווה, יש בכוחו של השוטה לעמוד מול פחדיו העמוקים ביותר ולעבור דרכם באומץ. ההתמודדות עם התכנים הלא מודעים הטמונים במעמקי תת המודע היא הכרחית בדרך אל ההגשמה העצמית. על כן השוטה יעבור עוד דרך האור המעורפל והמבלבל של הירח, דרך אור השמש שיקרין עליו שמחת נעורים ואופטימיות, ואז יחווה תחייה והתגלות דרך המפגש עם מלאך המעיר את המתים לתחייה. יום הדין שעליו מכריז המלאך הוא זמן לחשבון נפש נוקב, לסיכום כולל ואיזון חשבונות. השוטה מבין שרק התעוררות כוללת יכולה להביא לשינוי תודעתי עמוק שמאפשר להגיע לגאולה. 

השוטה הגיע לתחנה האחרונה במסעו והוא ניצב בפני העצמי האמיתי שלו, שאותו מגלמת הדמות העירומה הרוקדת במרכז העולם. וגם אנו שליווינו את השוטה, בן דמותנו, במסע אל ההגשמה העצמית, הגענו אל קו הסיום. יחד עם השוטה נענו בדרכים השונות, חלקן  נעימות וחלקן מייסרות, כדי לחקור את עולמנו, הפנימי והחיצוני. בכל תחנה נוספה עוד פיסה לפאזל של המציאות השלמה, שהיא אנו. למדנו עם השוטה שאנו אחראים לבחירות שלנו, לטעויות שלנו ולהפנמת הלקחים, אנו אדוני הקרמה שלנו, ובידנו להביא לחיינו ולעולם את השיפור, את האיזון והתיקון.

תקציר פרק מהספר:    אסטרולוגיה, טארוט ועץ החיים

לרכישת הספר בהנחה לחצו > סל הקניות  

© כל הזכויות שמורות לרות אהרוני